Archiwum

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą hotel. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą hotel. Pokaż wszystkie posty

piątek, 26 lutego 2016

Restauracja Kawelin

Kawelin, ul. Legionowa 10, Białystok
W miejscu, gdzie przez wiele lat znajdowało się coś w rodzaju ogródka piwnego o nazwie "Kino Polana", dziś pyszni się narożny, okazały budynek, nawiązujący kształtem do legendarnego Hotelu Ritz. Hotel Esperanto choć istnieje zaledwie kilka lat to ściśle nawiązuje do historii Białegostoku, także nazwą i wystrojem hotelowej restauracji Kawelin.

Przestronne wnętrze, urządzone nienachalnie lecz stylowo
Hotel Ritz

Hotel Esperanto 
Bywamy tam często z rodziną, ze znajomymi na piwie ale także w każdej kryzysowej sytuacji gdy nie mamy nigdzie rezerwacji a musimy dobrze zjeść lub kogoś pilnie a porządnie nakarmić.
Kawelin to miejsce szczególne z dwóch powodów: po pierwsze primo kuchnia jest doskonała (przy bardzo rozsądnych cenach) a po drugie...ta przestrzeń, ta wygoda i ta różnorodność form biesiadowania. Otóż, dajmy na to, chcemy tylko wyskoczyć na piwo i krążki cebulowe - no problem - cześć pierwsza - pubowa, klimat knajpiany, zamawiamy Allusa albo wódkę na kieliszku z wysoką stopką, może bezalkoholowe Mojito..nie ma sprawy: 
Mojito bez alkoholu a w tle śledziki na trzy sposoby
ikon smile
... albo chcemy posiedzieć w gronie kobiecym/męskim przy butelce wina/whiskey - porządnie się rozsiąść i pogadać - nie ma problemu - część dolna z wygodnymi sofami zaprasza. Butelka porządnego, białego wina za 35 zł! Muzyka nas nie zagłuszy (jak np. w Gramofonie). Innym razem świętujemy rocznicę ślubu - voila - na antresoli z pięknym widokiem na park, jest elegancka część restauracyjna z okrągłymi stołami. Przy większym gronie ta część knajpy może być całkowicie odseparowana od dołu za pomocą przesuwnych ścianek. Może jakieś chrzciny lub komunia - lokal ma i takie możliwości. Ostatnio przy grupie 75-o osobowej, obsługiwanej gdzieś w głębi znalazło się miejsce i dla nas...nie poczułyśmy z koleżankami, że jest tłum...tylko sofy były już zajęte, niestety.

Wygodne sofy na długie posiedzenia
Emotikon wink
Jedzenie w Kawelinie to temat rzeka, nie będę tu opisywać dania po daniu bo nie o to przecież chodzi. Podzielę się z Wami kilkoma spostrzeżeniami. Zapałałam miłością do tej restauracji gdy po raz pierwszy, zdaje się jeszcze w 2012 roku, zamówiłam nieśmiało sałatkę fit z rukoli. To było wielkie WOW. Połączenie takiej ilości składników w tak wysublimowany smak? Imponujące...nawet próbowałam robić taką sałatkę w domu, jednak vinegret jest nie do podrobienia:

Sałatka Fit z rukolą
 Emotikon smile 
Pierwsze porządnie zrobione krewetki w Białymstoku, jadłam właśnie tam - ale pamiętam to dobrze - krewetek tygrysich było 6 i trochę drogo wyszło, też pamiętam ;) Z owoców morza, jeżeli lubicie, polecam przegrzebki, nie zawsze znajdują się w menu ale przyrządzone są po prostu fenomenalnie:

Przyrządzić przegrzebki podobno umie tylko Gordon Ramsey, nie zgodzę się...w Kawelinie też umieją
Emotikon wink 
Pierogi z raków
Każdy znajdzie tu coś dla siebie...Pierogi z rakami - ulubione danie dzieciaków zanim odkryły, że jest specjalne menu dla dzieci. Turyści poszukujący lokalnych wyrobów mogą w Kawelinie zjeść fantastycznie serwowany ser koryciński - pod kloszem, z dymkiem, na ciepło - poezja. Inne przystawki takie jak tatar czy zupy - na najwyższym poziomie:

Tatar z rydzami, można zamówić żółtko

Zupa krem z białych warzyw z oliwą truflową
Steki - cena jak to za porządną wołowinę (powyżej 50 zł)  zwykle świetnie przyrządzone ale zdarzyło nam się, że mięso było takie-sobie, i nie zrzucam tu winy na kucharza bo w jego umiejętności nie wątpię, raczej na dostępność wysokiej jakości mięsa wołowego na lokalnym rynku.
Poetycko mogła bym pisać o deserach - spójrzcie na zdjęcia a zrozumiecie:

Stek w sosie Jack Daniel's, kluski śląskie z dziurką

Polędwiczka w ziołowym mchu
I dwa, przykładowe desery...poezja :)



Na koniec, żeby nie przedłużać, polecam spróbować ciemne piwo litewskie, ziołowe. Nie znam się na piwach ale w Kawelinie zawsze zamawiam tego Allusa, jest pyszny, lekko gazowany, aromatyczny i jak się przekonałam bardzo mocny. Emotikon tongue
...a wszystko to z imieniem Mikołaja Kawelina na sztandarze, podane w otoczce historii miasta, w oparach międzywojnia...ale o tym kiedy indziej.

piątek, 5 lutego 2016

Hotel Loft 1898, Suwałki

Z Białowieży ruszam na północ naszego województwa...
W hotelu Loft 1898 w Suwałkach spędziliśmy 6 nocy i żywiliśmy się w doskonałej hotelowej restauracji Tatarak (o niej kiedyś napiszę oddzielnie). Pierwsze wrażenie po wejściu do budynku: styl i spójność. Dawne koszary w sposób nienachalny i estetyczny zaadoptowano na potrzeby hotelu. 





Mieszkaliśmy w dwóch pokojach połączonych drzwiami: w jednym pokoju rodzice, w drugim dzieci. Warunki fantastyczne. Pokoje i łazienki przestrzenne, klimatyzowane, utrzymywane w idealnej czystości: 




Woda gazowana i niegazowana, herbata, kawa w cenie pokoju. Goście mają też do dyspozycji ... saunę i jacuzzi, bez dodatkowych opłat! Kolejne pozytywne zaskoczenie: pewnego wieczoru odbyły się animacje dla dzieci, trwające 1,5 godziny! Dzieci wróciły baaardzo zadowolone, co nie jest normą .
Emotikon smilePodczas naszego pobytu w hotelu odbywało się wesele. Dowiedzieliśmy się o tym przypadkowo - budynek jest doskonale wytłumiony i żadne odgłosy nie dotarły do naszego pokoju. 
Jeżeli planujecie pobyt w tym hotelu powinniście wiedzieć, że w najbliższej okolicy (200-300 metrów?) znajduje się Aquapark a na dzieci, w bezpośrednim sąsiedztwie hotelu, oczekuje cały kompleks nowoczesnych placów zabaw. Można się rozsiąść w hotelowym pubie i mieć na oku brykające nieopodal potomstwo. 
Z hotelowego parkingu widać Aquapark i wypasione place zabaw
Hotel jest doskonałą bazą wypadową do Suwalskiego Parku Krajobrazowego i Wigierskiego Parku Narodowego, które oferują niezliczone atrakcje dla każdego turysty. 
Centrum Suwałk - 20 minut spacerkiem, suwalski Zalew Arkadia - kilka przystanków autobusem miejskim lub ok. 40 minut piechotą. Na koniec muszę się odnieść do obsługi hotelowej - przemili, otwarci i pomocni ludzie. Z niecierpliwością czekam na pakiety świąteczne, nie ukrywam, że mamy zamiar wrócić na Suwalszczyznę i do Loftu 

Hotelowy korytarz, surowość koszar zachowana


Widoki z hotelowego holu


otikon smile